RunTeam Informacja prasowa 13.03.2024

Polecamy książkę Grzegorza Bożka „Krosno na granicy”

Krosno-na-granicy-1200x800

Pierwszy patronat medialny Dzikiego Życia RunTeam to książka „Krosno na granicy” autorstwa Grzegorza Bożka. Publikacja zawiera wiele wątków krajoznawczych, przyrodniczych, sportowych, historycznych i muzycznych.

Premiera książki: 26 marca 2024 roku, wtorek, godz.: 17:30
Miejsce: Krosno, Aula Państwowej Akademii Nauk Stosowanych, ul. Kazimierza Wielkiego

Prezentacja książki [pdf]

Napisałem tę książkę aby dokonać próby zapisu zmieniającego się krajobrazu miasta i jego najbliższych okolic, a zarazem pokazać Krosno w inny sposób niż znany z popularnych stron internetowych czy książek. Mam nadzieję, że może spełnić oczekiwania zarówno starszego pokolenia, jak i ludzi młodych i stać się ciekawym uzupełnieniem dostępnej literatury na temat historii i współczesności Krosna

– podkreśla autor książki, Grzegorz Bożek, zarazem redaktor naczelny miesięcznika „Dzikiego Życia”.

Książka prezentuje tematykę:

  • krajoznawczą – zachęcającą do wyjścia z domu, odbycia spacerów po Krośnie i okolicy.
  • sportową – rozdziały o: żużlu, piłce nożnej, biegach narciarskich, skoczniach narciarskich, kolarstwie, sportach lotniczych, a także o Zdzisławie Denece i Izabeli Zatorskiej.
  • historyczną – rozdziały o: krośnieńskim wrześniu 1939 roku, szkole lotniczej dla małoletnich, okupacji i ataku Sowietów.
  • literacką – rozdziały o: Aleksandrze Fredrze, Wincentym Polu, Marii Konopnickiej, Mironie Białoszewskim.
  • muzyczną – rozdziały o: punkowym koncercie „Rock Galicja” z 1982 roku; idei „zrób to sam”, czyli muzycznych latach 90.; krośnieńskiej scenie muzycznej.
  • żydowską – rozdziały o: getcie w Krośnie; losach Alexandra Whitea – ocalałego z Listy Schindlera, cmentarzu żydowskim.
  • przyrodniczą – rozdziały o: Wisłoku, wilkach, ptakach, lasach, łąkach, a także końcu zimy.
  • ponadto książka zawiera rozdziały o: Ignacym Łukasiewiczu; Władysławie Gomułce; niemieckim klubie LSV Beskiden; powodziach, pożarach i zarazie.

Specjalnym dodatkiem otwierającym książkę jest ponad 47-kilometrowa trasa krajoznawcza, poprowadzona wokół miasta, która prezentuje różne miejsca obrzeży Krosna opisując wydarzenia historyczne, mijane wzgórza, kapliczki, cieki, roślinność, uzupełniane ciekawostkami literackimi, historycznymi, sportowymi, przyrodniczymi. Zawiera ponad 80 wątków, które nie zostały szerzej opisane w poszczególnych rozdziałach.

W książce „Krosno na granicy” zestawiłem tematy pozornie od siebie odległe. To celowy zabieg. Tematy te łączy jednak Krosno i ziemia krośnieńska. Wierzę, że warto poznać historię Krosna i jego okolic, krośnieńskie ślady literackie, kulturę, sport czy przyrodę. Namawiam Państwa do poznania okolic Waszych miast, wyjścia poza utarte i znane ścieżki. Powłóczcie się trochę po okolicy, także do tych miejsc, które wydają nieciekawe. Zróbcie to w różnej porze roku, dnia, w różną pogodę. Niech będzie to nawet najkrótszy spacer, może to być też krośnieńska trasa krajoznawcza „Krosno na granicy” przemierzona pieszo, biegiem lub rowerem

– mówi Grzegorz Bożek.

Publikacja ma 416 stron, ponad 190 współczesnych i historycznych zdjęć, grafik, reprodukcji pocztówek, mapę trasy krajoznawczej.

Książkę można zamawiać od 26 marca u wydawcy, w krośnieńskim wydawnictwie Ruthenus oraz w krośnieńskich księgarniach.

Grzegorz Bożek na krośnieńskim Rynku. Fot. Damian Krzanowski
Grzegorz Bożek na krośnieńskim Rynku. Fot. Damian Krzanowski

Grzegorz Bożek – krośnianin, pracował w kilku krośnieńskich szkołach jako pedagog szkolny, wychowawca i nauczyciel historii. W latach 90. organizator koncertów muzycznej sceny hard core / punk w Krośnie i Rzeszowie. Od 2002 roku opiekuje się cmentarzem żydowskim w Krośnie. Od ponad 20 lat zawodowo zajmuje się ochroną przyrody, od 2010 roku redaktor naczelny ogólnopolskiego miesięcznika „Dzikie Życie”.

Kontakt z autorem książki:
Grzegorz Bożek, tel. 665 831 257, e-mail: [email protected] 

Krosno-na-granicy-plakat-1500x1200