RunTeam 18.10.2023

Ósmy start Dzikie Życie RunTeam w zawodach Łemkowyna Ultra Trail

LUT-Fot.Manuel-Uribe

21-22 października 2023 r. Dzikie Życie RunTeam po raz ósmy weźmie udział w zawodach Łemkowyna Ultra Trail organizowanych na terenie Beskidu Niskiego. Zawodom patronuje Miesięcznik Dzikie Życie.

Zawodnicy i zawodniczki mogą podziwiać piękne tereny Beskidu Niskiego przebiegające przez wysiedlone w latach 40. XX wieku wsie łemkowskie, uzdrowiska, grzbiety górskie, na których znajdują się cenne rezerwaty przyrody.

Z mniej przyjemnych rzeczy, o których warto wspomnieć, to zauważana gospodarcza presja na lasy. Biegnący będą mijać szlaki rozjechane przez ciężki sprzęt oraz widzieć ślady po znacznej wycince drzewostanów. Pisaliśmy o tym w tekście „Znikająca dzikość beskidu”, będącym refleksją z trasy biegu ŁUT 70 z Chyrowej do Komańczy.

Nasze poprzednie starty:

  • 2022: start jesienny
  • 2021: dwa starty – majowy (przeniesiony z powodu covidu) i jesienny
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
Plakat reklamujący zawody
Plakat reklamujący zawody

Na uwagę w tych zawodach zasługuje dbałość organizatorów o minimalizację opakowań jednorazowych czy odejście od tworzyw sztucznych na rzecz biodegradowalnych pochodzenia organicznego. Wszystkie te innowacje to dobry kierunek w zawodach, które odbywają się w przyrodzie. 

Trasa zawodów wiedzie w całości przez tereny Beskidu Niskiego, głównie fragmentem czerwonego szlaku turystycznego (Głównego Szklaku Beskidzkiego). Zawody realizowane są na sześciu dystansach: 150, 100, 70, 48, 30 i 10 km. Najdłuższa trasa prowadzi z Krynicy do Komańczy.

Zawody organizowane są po raz dziesiąty.

Więcej o zawodach ultralemkowyna.pl

Patronat medialnym nad zawodami Łemkowyna Ultra Trail po raz ósmy objął Miesięcznik Dzikie Życie.

Na beskidzkim szlaku w jesiennych barwach. Fot. Piotr Dymus
Na beskidzkim szlaku w jesiennych barwach. Fot. Piotr Dymus