RunTeam 20.10.2022

Łemkowyna Ultra Trail, czyli siódmy raz w biegu przez Beskid Niski

beskid-niski-pulawy-gorne-kadr

22-23 października 2022 r. Dzikie Życie RunTeam po raz siódmy weźmie udział w zawodach Łemkowyna Ultra Trail. Zawodom kolejny raz patronuje Miesięcznik Dzikie Życie.

Trasa zawodów wiedzie pięknymi zakątkami Karpat, w całości przez tereny Beskidu Niskiego. Poprowadzona jest praktycznie w  całości trasą GSB, czyli czerwonym szlakiem turystycznym.

Zawody realizowana jest na pięciu dystansach: 150, 100, 70, 48 i 30 km. Najdłuższa trasa prowadzi z Krynicy do Komańczy. Zawody organizowane są już po raz dziewiąty.

Zawodnicy i zawodniczki mogą podziwiać piękne tereny Beskidu Niskiego. Trasa prowadzi przez kilka wysiedlonych w latach 40. XX wieku wsi łemkowskich. Przechodzi przez uzdrowiska, grzbiety górskie, mija rezerwaty przyrody, tereny otwartych łąk i liczne lasy.

Nasze poprzednie starty:

Na uwagę w tych zawodach zasługuje dbałość organizatorów o minimalizację opakowań jednorazowych czy odejście od tworzyw sztucznych na rzecz biodegradowalnych pochodzenia organicznego. Wszystkie te innowacje to dobry kierunek w zawodach, które odbywają się w przyrodzie.

Z mniej przyjemnych rzeczy, o których warto wspomnieć, na podkreślenie zasługuje zauważana gospodarcza presja na lasy realizowana przez państwowe gospodarstwo leśne. W wielu miejscach widać nowe drogi, ślady po prowadzonej gospodarce leśnej. Pisaliśmy o tym na łamach Dzikiego Życia w artykule „Znikająca dzikość beskidu”, będącym refleksją z trasy biegu ŁUT 70 z Chyrowej do Komańczy. Polecamy też mocno artykuł „O reformie lasów mówimy poważnie” autorstwa Sylwii Szczutkowskiej.

Patronat medialnym nad zawodami Łemkowyna Ultra Trail po raz siódmy objął Miesięcznik Dzikie Życie.


Czerwony szlak turystyczny, z prawej strony widoczny rezerwat Bukowica. Fot. Grzegorz Bożek
Czerwony szlak turystyczny, z prawej strony widoczny rezerwat Bukowica. Fot. Grzegorz Bożek